Next Aufguss-WM:
+ + AUFGUSS-WM host 2017 ist Thermen Soesterberg (Netherlands) from 18.-24. September 2017 | www.thermensoesterberg.nl contact: www.aufgussnk.nl + +

Qualifying/Results 2015

30.May - 31.May 2015

SÆBY SVØMMEBAD - Denmark

"DM i saunagus"

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Lone Ussing Elmstrøm396,917 pt
2.Søren Rusbjerg381,417 pt
3.Lisa P. Christensen357,729 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Astrid Thomsen & Christian Damgaard430,150 pt
2.Solvejg Valgardsdottir & Steve Daw282,200 pt

Detailed information: www.saunaselskab.dk

CHANGES ARE RESERVED!
04.June - 07.June 2015

PALAC SATURNA / TERMY RZYMSKIE - Poland

"INTERNATIONAL POLISH AUFGUSS-CHAMPIONSHIPS"

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Lukasz Dluzniewski504,675 pt
2.Mateusz Kupinski483,125 pt
  Izabela Zsoladz--qualified by Sauna Cup.pl


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Izabela Krupa & Mateusz Kupinski636,400 pt
2.Lucie Stellnerova & Jiri Zakovsky582,975 ptczech republic
3.Sebastian Dziurski & Lukasz Stajno569,000 pt

Detailed information: www.saunamistrzostwapolski.pl

CHANGES ARE RESERVED!
15.June - 18.June 2015

THERMEN BUSSLOO - Netherlands

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Hans Barendse512,400 pt
2.Marijn Bolhaar488,213 pt
3.Fabian van Dijk483,325 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Varonica Vonk & Jareth Geluk553,125 pt
2.Caroline Versluis & Urias Rahakbauw526,368 pt

Detailed information: www.thermenbussloo.nl

CHANGES ARE RESERVED!
20.June - 21.June 2015

THERMEN R - Belgium

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Jurgen de Meester484,963 pt
2.Jimmy Trioen442,763 pt
3.Yvan Fermyn442,575 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Hélène Notebaert & Martijn Vanhoorelbeke568,425 pt
2.Jurgen de Meester,
Martijn Vanhoorelbeke &
Benoit de Bock
518,000 pt

Detailed information: www.thermen-r.be

CHANGES ARE RESERVED!
02.July - 05.July 2015

CASCADE SAND IN TAUFERS - Italy

"ITALIAN AUFGUSS CHAMPIONSHIPS"

ATTENTION: date changed!

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Alberto Dissegna513,925 pt
2.Riccardo Marzi506,779 pt
3.Massimo Xausa504,083 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Luca Baggio & Matteo Garbossa666,000 pt
2.Christine Rose & Mario Santini646,488 pt


CHANGES ARE RESERVED!

+ + ADDITIONAL INFORMATION + +

The this year italian qualification round for AUFGUSS-WM is organised in collaboration with the AISA (Italian Association for Sauna & Aufguss).

www.aisa-italia.it

Under the wings of AISA the qualification round is simultaneously carried out as the "ITALIAN AUFGUSS CHAMPIONSHIPS".
07.July - 09.July 2015

BORA SAUNA - Germany

"GERMAN AUFGUSS-CHAMPIONSHIPS"
"DEUTSCHE AUFGUSSMEISTERSCHAFT"


RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Felix Reschke565,300 pt
2.Aljoscha Burkhardt506,200 pt
3.Anja Becker505,600 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Felix Schinner &
Alex Hoffmann
640,800 pt
2.Aljoscha Burkhardt &
Siggi Bauer
606,300 pt

DETAIL-INFORMATIONEN unter: www.aufguss-meisterschaft.de

CHANGES ARE RESERVED!
07.August - 09.August 2015

TAMINA THERME - Switzerland

"SWISS AUFGUSS-CHAMPIONSHIPS"

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Gian-Claudio Mayer 543,125 pt
2.Paolo Simone534,050 pt
3.Robert Heinevetter529,088 pt


RESULTS (qualified teams going to the finals)
1.Loreda Ferreti & Paolo Simone613,800 pt
2.Thomas Rohner & Gian-Claudio Mayer611,138 pt

DETAIL-INFORMATIONEN unter: www.taminatherme.ch

CHANGES ARE RESERVED!
14.August - 16.August 2015

HOTEL FALKENSTEINER Bad Waltersdorf - Austria

"AUSTRIAN SAUNA MASTERS"

RESULTS (qualified singles going to the finals)
1.Tibor Zsebedics487,217 pt
2.Andreas Schobert466,158 pt


RESULTS (no team-competition available)

This round is additional accepted by a member-voting of AUFGUSS-WM.

DETAILED INFORMATION AT: www.austrian-sauna-masters.at
DETAILED INFORMATION AT: www.falkensteiner.com

CHANGES ARE RESERVED!
15th - 20th of September

AUFGUSS-WM 2015 - finals

"THERMEN & BADEWELT SINSHEIM - GERMANY"

RESULTS 1st ROUND - SINGLE A
1.Hans Barendse538,680 pt
2.Nephat Mwangi520,583 pt
3.Jiri Zakovsky518,325 pt
4.Farid Atai512,888 pt
5.Maik Brandenburg510,795 pt
6.Lone Ussing Elmstrom505,900 pt
7.Helmuth Haller504,892 pt
8.Nicola Fabbianelli503,050 pt
9.Felix Reschke500,450 pt
10.Enrico Ganassin498,567 pt
11.Lukasz Dluzniewski495,646 pt
12.Gian-Claudio Mayer488,733 pt
13.Jimmy Trioen486,771 pt
14.Fabian van Dijk465,454 pt
15.Nathalie Pfeiffer460,300 pt
16.Matheusz Kupinski450,667 pt
17.Jurgen de Meester449,353 pt
18.Zbyscek Owczarek440,630 pt
19.Andreas Schobert401,383 pt

RESULTS 1st ROUND - SINGLE B
1.Rob Keijzer553,438 pt
2.Anja Becker526,533 pt
3.Marijn Bolhaar525,513 pt
4.Alberto Dissegna513,629 pt
5.Lisa P. Christensen506,408 pt
6.Iza Zsoladz498,583 pt
7.Gabriela Zymla488,000 pt
8.Felix Schinner487,033 pt
9.Riccardo Marzi478,308 pt
10.Aljoscha Burkhard476,117 pt
11.Robert Heinevetter471,567 pt
12.Paolo Simone471,483 pt
13.Robert Weitzmann469,595 pt
14.Yvan Fermyn450,361 pt
15.Elisa Dona446,936 pt
16.Tibor Zsebedics443,692 pt
17.Sandor Vegh343,392 pt
18.Massimo Xausa334,764 pt
19.Peter Skita323,233 pt

RESULTS 1st ROUND - TEAM C
1.Helene Notebaert & Martijn Vanhoorelbeke595,118 pt
2.Luca Baggio & Matteo Garbossa594,565 pt
3.Christine Rose & Mario Santini579,788 pt
4.Hans Barendse & Vincent Steenbergen551,958 pt
5.Felix Schinner & Alex Hoffmann550,622 pt
6.Lucie Stellnerova & Jiri Zakovsky536,508 pt
7.Loreda Ferreti & Paolo Simone522,950 pt
8.Dawid Bochen & Dawid Wasowicz500,058 pt
9.Matthias Hansmeier & Christoph Correll489,180 pt
10.Riccardo Marzi & Massimo Xausa485,867 pt
11.Rita Faskerti & Csaba Egri483,308 pt

RESULTS 1st ROUND - TEAM D
1.Sabine Quäschning & Janina Lindner611,242 pt
2.Izabela Krupa & Mateusz Kupinski606,338 pt
3.Sebastian Dziurski & Lukasz Stajno604,177 pt
4.Benoit de Bock, Jurgen de Meester,
Martijn Vanhoorelbeke
603,467 pt
5.Aljoscha Burkhardt & Siggi Bauer602,131 pt
6.Diana Laig & Maik Brandenburg589,167 pt
7.Timea Vegh & Rita Faskerti573,225 pt
8.Veronika Vonk & Jareth Geluk571,022 pt
9.Carline Versluis & Urias Rahakbauw563,783 pt
10.Thomas Rohner & Gian-Claudio Mayer554,833 pt

RESULTS FINALS - Single
1.Rob Keijzer565,475 pt
2.Farid Atai539,100 pt
3.Alberto Dissegna538,075 pt
4.Jiri Zakovsky530,458 pt
5.Hans Barendse523,521 pt
6.Marijn Bolhaar520,758 pt
7.Anja Becker516,158 pt
8.Nephat Mwangi507,708 pt

RESULTS FINALS - Team
1.Sabine Quäschning & Janina Lindner645,808 pt
2.Luca Baggio & Matteo Garbossa625,125 pt
3.Sebastian Dziurski & Lukasz Stajno614,467 pt
4.Benoit de Bock, Jurgen de Meester,
Martijn Vanhoorelbeke
607,992 pt
5.Christine Rose & Mario Santini604,150 pt
6.Helene Notebaert & Martijn Vanhoorelbeke600,167 pt
7.Hans Barendse & Vincent Steenbergen596,297 pt
8.Izabela Krupa & Mateusz Kupinski578,647 pt

DETAILED INFORMATION AT: AUFGUSS-WM Badewelt Sinsheim

CHANGES ARE RESERVED!